Haberler

10/08/2014
Basında Biz
Lightmaster`dan Dış Aydınlatma

Işık hayattır. Yaşamımızın her kısmında ışık vardır. Işık temel gereksinmelerimizden biridir. Çevremizi diğer duyularımızla da algılayabilir, tanımlayabiliriz kuşkusuz; ama gözümüz ile bu algılama ve tanımlama, çok daha kolay ve ayrıntı düzeyinde kesin olabilmektedir. Ancak, görebilmek için öncelikle ışık ve onun yansıyabildiği yüzeylerin olması şarttır. Günlük yaşamımızda, herhangi bir eylemi gerçekleştirmek için ışık yayan, yansıtan ya da geçiren bir nesnenin varlığı çoğunlukla yeterli olmamaktadır.

Kısaca, bir mekanı herhangi bir kaynakla ışıklandırmak, aydınlatma olmamakta; sadece insanın sağa sola çarpmaması ya da çoğu kez, bir görsel eylemi büyük bir rahatsızlık duyumu içinde ve yalnızca kısa bir sure için gerçekleştirmesine olanak vermektedir. Ama, aydınlatma biliminin temel ilkeleri göz önüne alınarak düzenlenmiş bir çevrede, kullanıcınınki çoğunlukla insandır görsel konfor gereksinmeleri yerine getirilmiştir.

Bir çevrenin doğru aydınlatılması ile fizyolojik ve psikolojik açılardan görsel konfor koşullarına ulaştırılması önemlidir.

*Eğitim notlarından alıntılar yapılmıştır.

Uygulama alanlarına göre dış aydınlatma;
Sokak ve otoyol aydınlatmaları
Tünel ve alt geçitlerin aydınlatılması
Açık endüstri ve inşaat alanlarının aydınlatılması
Açık spor alanlarının aydınlatılması
Anıt ve yapıların dış aydınlatılması (ışıklandırma)
Bahçe, park, havuz ve fıskiyelerin aydınlatılması
Işıklı işaret ve reklamlar
Gar ve rıhtımların aydınlatılması

Kullanıldıkları Yerlere Göre Dış Aydınlatma Armatürleri
Yol Armatürleri / Sokak ve Otoyol
Park ve Bahçe Armatürleri
Yol Armatürleri / Sokak ve Otoyol
Sokaklar ve otoyollar bizi birbirimize bağlar. Acelemiz varken yollar çok uzun ve sıkıcı, bol vaktimiz varken kısa ve keyifli gelir. Bu yolculuklar günün her saatinde ve her türlü hava durumunda yapmak zorunda kalabiliriz.

Otoyolda, varacağımız yere güvenli bir şekilde ulaşmak için doğru aydınlatma olmazsa olmazdır. İyi aydınlatma, güvenliğimizi sağlar, yolda bize kılavuzluk eder ve yönümüzü bulmamıza yardımcı olur, sevdiklerimize giden yolun daha keyifli geçmesini sağlar. Gece sürüş keyfini doğru aydınlatma ile yaşarız.

Ancak, yol aydınlatması kurarken veya değiştirirken, finansal ve uygulamayla ilgili gerekliliklerinde önemini biliyoruz.
Optimum işlevsellik
Düşük sahip olma maliyeti sunmak için mükemmel ekonomik performans
Bakımı en aza indirmek ve trafik akışını sürekli kılmak için üstün güvenlik
Lightmaster® aydınlatma çözümlerinin sunduğu sokak aydınlatma ürünleri, uluslararası sokak aydınlatma standartları ve şartnamelerine ve minimum 60.000 saat ürün ömrüne göre tasarlanmıştır. Montaj kolaylığı, otomasyon uyumluluğu, ve yüksek optik verimliliği Lightmaster® sokak aydınlatma ürünlerini farklı kılan özelliklerdir.

Park , Bahçe ve Cephe Aydınlatması:
Artan nüfusla birlikte şehirlerde ortak yaşam alanı, park ve bahçelerin önemi giderek artmaktadır.
Bu tür mekânların doğru projelendirme ve doğru ürünlerle aydınlatılması şehirlerde insanların kendilerini daha güvenli ve rahat hissetmelerini sağlayacaktır.

Belediyeler ve özel işletmeler kamuya açık bu alanların aydınlatılması için her yıl çok büyük meblağları ödemektedirler. LED bazlı aydınlatma sistemleri metal halide, civa buharlı ve sodyum buharlı sistemlerin yerine geçerek ülke ekonomisine büyük katkı sağlar.

LED Teknolojili dış mekan aydınlatma armatürleri ,uygulamalarınız için en doğru ve ihtiyacınız olan lümeni seçmenize olanak sağlayabilecek şekilde dizayn edilebilmektedir. Saver Square serisi ürünlerimiz fonksiyonel yapısı, estetik tasarımı, son teknoloji LED modelleri ve uygulamaya özel optik seçenekleri ile büyük alanları yakından, uzaktan, direk ve inderek olarak kolayca aydınlatmanıza olanak sağlar.


Dış Mekan Aydınlatma / Sektörüm Dergisi 45. Sayı Ağustos 2014