Haberler

22/04/2013
Basında Biz
Lightmaster® Satış Pazarlama Direktörü Gökay AKKOYUN LED Teknolojisinin Mağaza Aydınlatmasında Kullanımı ve Faydalarını Anlatıyor

Rabia VATAN: Mağaza aydınlatma genel özellikleri nedir? Dikkat edilmesi gereken diğer konular nedir?
Gökay AKKOYUN: Lightmaster®, mağaza ve vitrin aydınlatmasının vazgeçilmezi olan ray spotlar ile mağazalarda hem zarif hem de verimli aydınlatma seçenekleri sunuyor.
Mağaza aydınlatması, son yıllarda perakende satış sektöründe bir satış aracı olarak algılanmaya başlandı. Satın alma kararlarının %90’ı satış noktasında verildiği için; artık çok sayıda perakende satış mağazası, müşterileri ürünlerini almaya yöneltecek ortamlar hazırlama çabasındalar. Müşterileri mağazanın içine çekmek, alışveriş standlarına yöneltmek, özel satış noktalarına dikkat çekmek, alışveriş temasını vurgulayarak müşterileri işlemin yapıldığı yere ulaştırmak ve aynı zamanda markanızı güçlendirmek için aydınlatmadan tahmininizden daha fazla faydalanabilirsiniz.

Aydınlatma otomasyonunun yapılmış olması, mağazalarda hem görsel konfor hem de enerji tasarrufu açısından ekstra bir avantaj sağlamaktadır. Aydınlatmanın mekanla ilgili bir hikaye anlatması, müşteriyi başka bir zamana ya da mekana gitmiş hissi vererek ruh halini değiştirmesi ve alışveriş yapmaya ilgi uyandırması gerekiyor.

Araştırmalar, birçok insanın profesyonel ve etkileyici ışıklarla aydınlatılmış mağaza vitrinlerinin önünde durduğunu göstermiştir. “İyi bir ışık; ortaya çıkarır, deneyim yaşatır, havaya sokar ve duyguları harekete geçirir. ”Dinamik aydınlatma insanların dikkatini çekerek vitrininizin önünde durmasını sağlayabilir, sezonun temalarını destekleyebilir, alışveriş yapanların merakını uyandırarak mağazaya grime isteği uyandırabilir. Büyük bir alışveriş merkezinin iç mekân aydınlatmasını ele alırsak; insanların dikkat edeceği ilk yer reyonlar olacağından, reyonlara yapılacak vurgulayıcı aydınlatmanın daha önemli olduğunu görürüz. Mağaza ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, aydınlatma başarısız yapılmışsa mağazanın müşteri akışıda de bir o kadar yetersiz olacaktır. Her markanın kendi kimliği vardır ve bir tarzı anlattığı bir hikayesi vardır. Mağaza düzenlerinden üretimini yaptıkları ürünlere kadar her unsur da bu tarzı korurlar. Bu da mağaza aydınlatma projesine başlamadan önce mağazanın marka kimlik bilgilerinin de göz önünde bulundurulması gerektiği anlamına gelir.

Rabia VATAN: Mağaza aydınlatmalarında hangi LED aydınlatmalar kullanılıyor?
Gökay AKKOYUN: Gerek tasarım, gerek yüksek verimli ürünler gerekse ihtiyaca özel çözümleri ile Türkiye'de ki alışveriş merkezi ve mağazacılık sektörlerinde aydınlatma alanına farklı bir soluk getiren Lightmaster® LED aydınlatma ile her türlü müşteri ihtiyacını karşılayabilecek zengin bir mühendis ve tasarımcı kadrosuna sahip.
Lightmaster®, mağaza ve vitrin aydınlatmasının vazgeçilmezi olan ray spotlar, downlightlar ve spotlar ile mağazalarda hem zarif hem de verimli aydınlatma seçenekleri sunuyor. Renksel geri verimin yüksek olduğu LED’ler kullanılarak uygulanan dekoratif ray spotlar; farklı optik seçenekleri ve yüksek renksel geri verim ile ürünleri ortaya çıkartıp daha fark edilebilir olmalarını sağlamaktadır.

Elanor serisi ürünleri ile 10 Wat’tan 30 Watt’ a kadar ihtiyaca göre tasarlanan fonksiyonel oynar başlıklı LED spot ve LED downlightlar, genel aydınlatmada kullanılan Bross serisi LED downlightlar, yüksek renksel geri verimin disi ile reflektörlü Mirage serisi ürünler ile alışık olduğumuz ve çok sevdiğimiz halojen spotların ışık gücü ve efektine sahip Roket serisi LED SPOT ürünleri il e mağazadaki tüm ihtiyaçları karşılamak mümkün. Hareketli gövdeleri sayesinde istenilen yön ve objeyi ön plana çıkaran ray spotlar hem mağazalarda hem de müze, AVM, restoran, otel, tarihi yapılar gibi birçok yaşam alanında kullanılabiliyor.

Rabia VATAN: Günde 8 saatten yaklaşık 3-5 yıl bozulmadan yanabilen, üstelik sıradan bir ampulden on kat daha az elektrik tüketen ve çevreci olan bir aydınlatma sisteminden daha iyi bir şey olabilir mi ?
Gökay AKKOYUN: Geleneksel ışık kaynaklarında enerjinin çoğu ısıya dönüşürken, LED’lerde bu oran çok daha düşüktür. Buda daha az enerji tüketimiyle aynı miktarda aydınlatma olanağı sağlar. Diğer aydınlatmalara göre %80-90 oranında bir enerji verimliliğine sahiptir. Dekoratif aydınlatmada farklı renk geçişlerine olanak sunan en gelişmiş alternatiftir. Dayanıklı ve pratiktir. Basit bir yapı da olan LED’lerin bakım ihtiyaçları yok denecek kadar azdır. Piyasada pek çok LED’li armatüre üreticisi ve ithalatçısı bulunuyor; bu noktada kullanıcıların ilk olarak doğru marka ve üretici ile buluşması gerekiyor.

LED’lerin kullanım alanları çok geniştir. Geniş bir ürün çeşitliliğine sahip olan LED’ler şerit, çubuk, ampul, spot lamba, downlight, projektör, LED florans an gibi pek çok farklı formda ve işlevde karşımıza çıkarlar. UV ve IR ışınları yaymadıklarından sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yavaş yavaş veda edilmesi gereken standart ampullere göre daha uzun kullanım süresine sahiptirler. Etrafa ısı yaymadıklarından iç mekânda kullanımları son derece rahattır. Ayrıca dekoratif özelliği ile ticari alanlara ağırlıklı olarak kullanılan LED aydınlatmalar, ısı yaymama özelliği ile ürünlere zarar vermemesi ve iklimlendirme maliyetlerinide düşürmesi sebebi ile mağaza reyonlarında sıkça tercih edilmektedir.

Rabia VATAN: Ortalama Maliyet
Gökay AKKOYUN: Bu rakam mağazanın büyüklüğüne ve oluşturulmaya çalışan aydınlatma efektine, sergilenenecek ürüne ve fiziksel şartlara göre değişir.
Burada bakılması gereken, ekonomik açıdan yapılan yatırım kaç yılda kendini geri döndürdüğü, Ekolojik açıdan çevreye verdiği zararının ne kadar azalttığı ve operasyonel olarak sizleri ne kadar az yorduğu olmadır. Lightmaster® LED aydınlatma ile aydınlatma artık sizin için problem olmaktan çıkacak. Belirleyici olması açısından rakam vermek gerekirse sıfır projelerde 6 aydan başlayan yatırım geri dönüş sürelerinden, değişim projelerinde 2 yılın altında kalan sürelerden bahsedebiliriz. Uzun garanti süreleri ve 10 yıla yaklaşan ürün ömürleri ile doğru bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz.

Rabia VATAN: LED Pazar oranları neler?
Gökay AKKOYUN: LED aydınlatma teknolojisi önümüzdeki dönem en hızlı büyüyen pazarlardan biri olacak. Şuanda genel aydınlatma içindeki payı %3 ile %5 civarında olan LED’in 2020’ ye kadar pazar payını yüzde 70 seviyesine çıkarması bekleniyor.
Enerji verimliliği günümüzün en önemli konularından biri. Bu yüzden de gelişmiş ülkelerde LED kullanımı hızla artıyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği ’nde (AB) şeffaf ampuller (akkor flamanlı) kullanımı yasakalandı. 2013 ‘ten itibarende florosanların kullanıma kısıtlama getirilecek gibi duruyor. LED pazarı hızlı bir büyüme süreci içine girdi. LED ampuller, klasik ampullere kıyasla enerji verimliliği ve yaydığı düşük karbondioksit ile farklılaşıyor. Örneğin normal ampullere göre, ortalama %80’e varan enerji tasarrufu sağlıyor.

Net veriler olmasa da, ev, ofis, mağaza ve endüstriyel tesis aydınlatmalarından oluşan genel aydınlatma pazarının Türkiye’de 1.5 milyar Euro’luk bir Pazar olduğu tahmin ediliyor. Bu Pazar içerisinde önümüzdeki dönemde en hızlı büyüyecek alanı ise LED pazarı olacağı kesin gibi. Dünya genelinde 10 yılda her yıl artan bir oran ile yaklaşık 60 milyar Euro’luk bir Pazar ön görülüyor. LED aydınlatmaya adaptasyon sürecinin önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. LED teknolojisi, eski tip aydınlatmayla birebir değişime girebildiği için şu an en ucuz tasarruf olarak da Kabul ediliyor. Tüketicilerin bu konuda bilinçlenmesiyle ve fiyatların biraz daha düşmesi ile birlikte bireysel pazarda da hızlı bir büyüme bekleniyor.

Rabia VATAN: LED ürünlerin geleceği hakkında öngörüleriniz?
Gökay AKKOYUN: Şuanda geçiş dönemi yaşıyoruz ve halen tüketicilerin kafalarda birtakım soru işaretleri var. Her gün Pazara kısa vade de para kazanma amacı ile birçok firma giriyor bu da pazarı bir nevi LED çöplüğüne döndürüyor. Tüketicinin kafasıda karışmış durumda neye inanancağını bilmiyor. Standartların oturması ile değişim çok daha hızlanacak ve bunu takip eden 5 yılda melez ürünlerin yani içleri LED ’lenmiş ve belirli standartalara uymayan ürünlerin yerini yeni tasarım ürünlerin alması ile aydınlatma armatürlerininin ve mimari yapıların da tasarımlarının değişiceğini düşünüyoruz.

Röportaj / Sektörüm Dergisi 27. Sayı Nisan 2013