Haberler

22/01/2015
Basında Biz
Aydınlatmada Enerji Verimliliğinin Önemi

 14-17 Ocak 2015 tarihlerinde, İstanbul WOW Convention Center’da gerçekleşen 6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren firmaların katılımıyla gerçekleşti. Enerji verimliliği alanında aydınlatmanın önemi giderek artarken, fuara da birçok önemli aydınlatma firması katıldı. 35 yıldır elektronik sektöründe hizmet veren Ale Teknoloji’nin aydınlatma alanındaki iki markası Lightmaster ve Limas da fuardaki yerini aldı. Özellikle enerji verimli ürün geliştirme odaklı çalıştıklarını belirten Ale Teknoloji kurucu ortaklarından Gökay Akkoyun, enerji giderlerinin % 20'lik kısmının aydınlatma kalemine ait olduğunu ve kendi markalarının ürettiği yüksek verimi aydınlatma armatürleri ve sistemleri ile % 20'lik paydan %40 ila %80'e varan tasarruf sağladıklarını söyledi.

 Carrefour projesi ile 1 yılda 12,5 milyon kilowatt tasarruf sağlandığını açıklayan Akkoyun, bu tasarrufun 6,5 - 7 milyon kilowattın kendi markalarına ait aydınlatma armatürleri ile sağlandığını belirtti. 2 yılda kendini amorti eden projenin sağladığı avantajlara değinen Akkoyun, yatırımların hacmine göre 1 ila 2 yıl gibi süreyle kendini amorti ettiğini söyledi.Fuarda özellikle endüstriyel ürünlerini tanıtan firma, endüstriyel alanlarda aydınlatmanın önemine vurgu yaptı.

 Konvansiyonel aydınlatmanın ihtiyaçları karşılamada yetersiz olduğunu belirten Akkoyun, hem enerji verimliliği, hem uzun ömrü hem de yüksek performanslı ürünlerini sektöre ve tüketicilere tanıttıklarını belirtti. TUBİTAK destekli exproof ürünü üzerine çalıştıklarını belirten Gökay Akkoyun röportajının detaylarını videodan izleyebilirsiniz…

Kaynak : www.lightworld.com.tr